maanantai 22. kesäkuuta 2026

Lyft för Köpenhamn-flyg

Jaa

Foto:kastrup

Allt fler flyger till – och från – Köpenhamns flygplats. Bara i augusti passerade 2,9 miljoner människor flygplatsen.

Jämfört med samma månad i fjol är det en ökning med 5,2 procent eller drygt 140 000 resenärer.

Såväl antalet inrikes- som Europaresenärer ökar, största ökningen av resenärer ses dock på de interkontinentala flygningarna där antalet resenärer ökat med 15,9 procent jämfört med augusti förra året.

”Under de senaste åren har det kommit en rad nya destinationer och det är dem vi ser effekten av nu”, säger vd:n Thomas Woldbye i ett pressmeddelande.

London toppar listan som mest populära resmål, medan Oslo och Stockholm intar andra- och tredjeplatsen. Hittills i år har mer än 20,5 miljoner människor passerat flygplatsen.

Lähde: TT

Jaa

Liittyvät postaukset

Ryanair Holdings on sopinut Michael O'Learyn kanssa uudesta sopimuksesta, jonka mukaan...
Qatar Airways laajentaa jälleen lentoaikataulujaan Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan kesäksi. Yhtiö jatkaa...
Delta Air Lines varustaa kaikki Boeing 737-800 ja 737-900ER -koneensa ns....
Ethiopian Airlinesille Mauritiukselle
12. heinäkuuta 2026 alkaen Ethiopian Airlines avaa uuden lentoyhteyden Addis Abeban ja...

Suositut julkaisut

Sivustomme käyttää evästeitä. Lue lisää evästeiden käytöstä: Tietosuojaseloste