maanantai 22. kesäkuuta 2026

Regeringen stoppar ryska Aeroflot på Arlanda

Jaa

Regeringen avslår det ryska flygbolaget Aeroflots ansökan om att få flyga mellan Moskva och Stockholm i sommar.

”Nu tillämpar vi sanktionerna och sätter därmed press på Ryssland under den konflikt som pågår”, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth (S).

Aeroflot ansökte ”relativt nyligen” om trafiktillstånd för att regelbundet under sommarperioden flyga på sträckorna Moskva–Arlanda och Arlanda–Moskva.

På grund av sanktionerna är det regeringen som prövar trafiktillståndet i stället för som normalt myndigheten Transportstyrelsen.

”Jag förutsätter att man (det ryska flygbolaget) är beredd på att man inte kommer att få ansökan godkänd. Jag kan möjligtvis vara förvånad över att man lämnat in en ansökan”, säger Tomas Eneroth.

Han påpekar att hela EU gör samma tillämpning och att motsvarande avslagsprocesser sker i flera europeiska länder.

”Det är viktigt att i vi i enlighet med de sanktioner som finns är tydliga gentemot Ryssland och inte öppnar upp för flygtrafik”, säger ministern.

EU-beslutet om sanktioner mot Ryssland innebär bland annat att flygplan som är registrerade i Ryssland eller som ägs eller kontrolleras av ryska företag eller privatpersoner inte får flyga över något EU-land.

Lähde: TT

Jaa

Liittyvät postaukset

Ryanair Holdings on sopinut Michael O'Learyn kanssa uudesta sopimuksesta, jonka mukaan...
Qatar Airways laajentaa jälleen lentoaikataulujaan Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan kesäksi. Yhtiö jatkaa...
Delta Air Lines varustaa kaikki Boeing 737-800 ja 737-900ER -koneensa ns....
Ethiopian Airlinesille Mauritiukselle
12. heinäkuuta 2026 alkaen Ethiopian Airlines avaa uuden lentoyhteyden Addis Abeban ja...

Suositut julkaisut

Sivustomme käyttää evästeitä. Lue lisää evästeiden käytöstä: Tietosuojaseloste