maanantai 22. kesäkuuta 2026

Varningen: Nedstängningen kan orsaka flygolyckor

Jaa

Cirka 13.300 flygledare kommer att behöva arbeta utan lön i samband med den statliga nedstängningen i USA. Nu varnar grupper inom flygindustrin för störningar på både kort och lång sikt.

Flygledarna, som är statligt anställda, tillhör en av de grupper som inte permitteras under den nedstängning som påbörjades under onsdagen. Det innebär att de måste gå till jobbet utan att veta när de kommer att få sin lön. Samtidigt måste flera yrkesgrupper inom flygindustrin helt hålla sig hemma.

Branschorganisationen Airlines for America, som företräder flera större flygbolag, varnar för konsekvenser om situationen inte får en lösning inom kort. 

”När federala anställda som hanterar flygtrafiken, inspekterar flygplan och säkerställer vårt lands flygsystem är permitterade eller arbetar utan lön, känner hela branschen och miljontals amerikaner av påfrestningar”, uppger branschorganisationen i ett uttalande.

Flygledarnas amerikanska fackförbund är inne på samma spår.

”När den federala regeringen stänger ner verksamheten uppstår onödiga störningar och hela vårt flygsystem försvagas”, uppger fackförbundets NATCA:s ordförande Nick Daniel i ett annat uttalande.

Stora delar av den amerikanska statsapparaten är nedstängd sedan onsdagsmorgonen, svensk tid, sedan Republikanerna och Demokraterna inte kunnat enas om en budget i kongressen.

Källa:DI-TT

Jaa

Liittyvät postaukset

Ryanair Holdings on sopinut Michael O'Learyn kanssa uudesta sopimuksesta, jonka mukaan...
Qatar Airways laajentaa jälleen lentoaikataulujaan Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan kesäksi. Yhtiö jatkaa...
Delta Air Lines varustaa kaikki Boeing 737-800 ja 737-900ER -koneensa ns....
Ethiopian Airlinesille Mauritiukselle
12. heinäkuuta 2026 alkaen Ethiopian Airlines avaa uuden lentoyhteyden Addis Abeban ja...

Suositut julkaisut

Sivustomme käyttää evästeitä. Lue lisää evästeiden käytöstä: Tietosuojaseloste