Friday 7 Aug, 2026

Ryanair wants to start flying Boeing's crashed plane early next year

Remove

Ryanair siktar på att börja flyga med Boeings flygmodell 737 Max från och med början av nästa år. Det uppger vd:n för Ryanairs operativa division Ryanair DAC, Eddie Wilson, enligt Independent.

”Det ger oss lägre rörliga kostnader. I den omgivning vi är i nu kommer 737 Max inte bara att välkomnas av Ryanair, utan också av vår personal”, säger Eddie Wilson.

Ryanair är med marginal Europas största kund av flygmodellen 737 Max, som är mer bränsleeffektiv och mindre miljöskadlig än tidigare versioner av 737-modellen. Ryanair har utestående beställning på 135 exemplar av flygplanet, i en specialversion med 197 säten, samt en option på att köpa ytterligare 75 plan.

Ryanair skulle ha börjat flyga med 737 Max i maj 2019, men modellen har varit belagd med globalt flygförbud sedan i mars 2019 efter två uppmärksammade dödskrascher på kort tid dessförinnan.

Source: Nyhetsbyrån Direkt

Remove

Related posts

SAS
SAS has reached a new agreement with the Norwegian unions Fellesforbundet and Parat on a...
TAP Air Portugal is expanding its loyalty program TAP Miles&Go through a new partnership with Airbnb. Members...
In July, Norse Atlantic Airways recorded its highest unit revenue to date on its own route network. The revenue...
Finnair had 1.24 million passengers in July 2026, an increase of 9.3 percent compared to...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy