Sunday 21 June 2026

Tvingades nödlanda – på grund av en Fitbit-klocka

flightradar

Remove

När det otäcka ordet dök upp agerade personalen snabbt. Planet tvingades till nödlandning och alla passagerare evakuerades. 

Ett flygplan som i helgen lämnade flygplatsen Newark i USA på väg mot spanska Palma fick vända över Atlanten och flyga tillbaka igen för en nödlandning. Det här rapporterar New York Post.

Efter nödlandningen och en evakuering kunde alla passagerare återigen boarda planet som lyfte mot Europa, om än med ny kabinpersonal. 

Och teoretiskt sett fanns det absolut anledning att oroa sig. 

Sextonåring bakom ”hotet”

I luften upptäckte man att en bluetooth-enhet ombord var döpt till ”Bomb”. Passagerarna uppmanades att stänga av alla sina telefoner, datorer, läsplattor och så vidare – men tydligen fanns bluetooth-enheten fortfarande kvar. NPR hänvisar till sociala medier-inlägg från påstådda passagerare, som hävdar att personalen via högtalarsystemet sagt att ”det här lilla skämtet förstör resan för alla”.

Så planet vände tillbaka till USA och undersöktes. Ingen bomb hittades.

Däremot hittade man bluetooth-enheten och den var inte alls ett illa dolt försök till potentiellt terroristdåd. För ”bomben” var egentligen namnet – på en Fitbit-klocka. Som tillhörde en sextonårig resenär.

Tonåringen ska inte vara föremål för en lokal polisutredning, men källor till New York Post säger att FBI undersöker händelsen.

Källa: Expressen.se

Remove

Related posts

Qatar Airways is further expanding its flight schedules for Sweden, Denmark, and Norway ahead of the summer. The company is resuming...
Delta Air Lines will equip all of its Boeing 737-800 and 737-900ER with so-called...
Ethiopian Airlines to Mauritius
From 12 July 2026, Ethiopian Airlines will be opening a new route between Addis Ababa and...
The airline Norwegian may lower its fares following the sharp fall in oil prices over the past week. – It may...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy