tisdag 17 feb, 2026

Flygjätten rasar på lägre rörelseresultat

Dela

Foto:IAG

IAG, moderbolag till bland annat British Airways, tappar på börsen efter att rörelseresultatet minskat under det fjärde kvartalet.

Rörelseresultatet uppgick till 585 miljoner euro, jämfört med 620 miljoner euro från samma period 2016.

För helåret steg dock rörelsevinsten med 19 procent till tre miljarder euro, vilket är i linje med förväntningarna, skriver Financial Times.

Intäkterna för helåret var upp 1,8 procent till 23 miljarder euro.

Det viktiga branschmåttet RPK (intäkter per flugen passagerarkilometer) i lokal valuta ökade till 2,4 procent under fjärde kvartalet, jämfört med 2,2 procent i det föregående.

För helåret var ökningen dock bara 1,5 procent och inräknat för valutasvängningar blev det en minskning med 1 procent.

Som förväntat bekräftade IAG ytterligare aktieåterköp på 500 miljoner pund.

På börsen har mottagningen till rapporten varit sval och aktien är en och en halvtimme in i handeln ned 4,4 procent.

Källa:finwire

Dela

Relaterade inlägg

Polisen fick larm strax efter klockan 12 på söndagen om ett SAS-plan med rökutveckling i...
Svenska Flygbranschen, en del av Transportföretagen, har den 14 februari 2026 tecknat kollektivavtal med Svensk...
Ryanair förbjuder nu varma drycker ombord, som kaffe. Den som bryter mot förbudet riskerar böter. Reglerna införs...
Piloter vid den tyska flygplansjätten Lufthansa planerar att gå ut i strejk på torsdag. Beskedet kommer...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy