måndag 21 sep, 2026

Amerikanska jätten utmanar Norwegian

Dela

Foto:American airline

Flygbolaget Norwegian är på väg att möta större konkurrens på sina framgångsrika transatlantiska rutter.

Det står klart sedan American Airlines nu beslutat införa så kallade ”basic economy”-biljetter på utvalda långflygningar, i ett försök att ta upp kampen med de lågprisbolag som blir allt vanligare även på de långa distanserna.
Det skriver Bloomberg News.

Den internationella versionen av fyndbiljetterna ska lanseras i april, uppgav American i ett uttalande på torsdagen. Resenärer kommer bland annat att få betala för sin första incheckade väska i stället för att få checka in en gratis.

Initiativet betyder att American tar plats i kampen mot Europas ledande lågprisbolag, där Norwegian Air Shuttle växer snabbt med sina transatlantiska rutter.

Även British Airways, Air France-KLM och Lufthansa förbereder liknande budgeterbjudanden, enligt Bloomberg.

Källa:nyhetsbyrån dirket-di.se

Dela

Relaterade inlägg

Finnair har utsetts till Best Airline in Northern Europe i Skytrax World Airline Awards 2026....
Johan Lundgren har enhälligt valts till ny styrelseordförande för TUI AG. Han efterträder Dieter Zetsche...
SAS fyller 80 år och uppmärksammar jubileet med särskilda flygningar från Stockholm, Köpenhamn och Oslo...
Emirates inför Premium Economy på Stockholmstrafiken före utgången av 2026. Redan i oktober sätts en...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy