måndag 16 feb, 2026

Överraskande dubbelsmäll kan fördyra semesterresan

Dela


Som resenär riskerar du att åka på en dubbelsmäll inför sommarresan.

Såväl flygskatt som valutaförändringstillägg kan tillkomma på resebiljetten.

”Just nu har det varit en del frågor kring valutaändringen. Det har gjort att människor har reagerat med att ”jag har ju redan betalat min resa, vad är det som kommer nu i tillägg”, säger Christine Holst, vägledare och jurist på Konsumentverkets upplysningstjänst Hallå konsument.

Till följd av den försvagade kronan, sedan årsskiftet har den fallit drygt 5 procent och sedan i höstas runt 10 procent, finns det vissa researrangörer som lägger på ett tillägg på det redan betalade resepriset.

Dessutom infördes den nya flygskatten den första april i år. Även där lägger flygbolag ibland på skatten i efterhand på redan bokade och betalda biljetter.

”Researrangörerna har rätt att lägga på den nya flygskatten och även kostnader som de har till följd av valutakursförändringar. Dock måste bolagen ha flaggat om dessa tillägg minst 20 dagar innan avtalad avresedag”, säger Christine Holst.

Enligt Holst är det i det här sammanhanget viktigt att resebolagen är mycket tydliga med detta i avtalsvillkoren.

Men Hallå konsument skickar också en uppmaning till konsumenterna.

”För många går det lite fort när man bokar resor. Det är lätt att man missar att läsa avtalsvillkoren men det är väldigt viktigt att göra det”, säger Christine Holst.

Källa: TT

Dela

Relaterade inlägg

Polisen fick larm strax efter klockan 12 på söndagen om ett SAS-plan med rökutveckling i...
Svenska Flygbranschen, en del av Transportföretagen, har den 14 februari 2026 tecknat kollektivavtal med Svensk...
Ryanair förbjuder nu varma drycker ombord, som kaffe. Den som bryter mot förbudet riskerar böter. Reglerna införs...
Piloter vid den tyska flygplansjätten Lufthansa planerar att gå ut i strejk på torsdag. Beskedet kommer...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy