måndag 7 jul, 2025

Ryanairs vd: ”SAS eller Norwegian går i konkurs i vinter”

Dela

Foto:ryanair
SAS eller Norwegian kan komma att gå i konkurs under den kommande vintern.

Det säger Ryanairs vd Michael O’Leary i en kommentar efter bolagets delårsrapport, enligt Bloomberg News.

Enligt Michael O’Leary kommer det för flygbolagen att bli en ”bister” vinter, med en kombination av stigande oljepriser, fallande biljettpriser och överkapacitet i Europa.

”Vi ser en vinter präglad av prisfall. Du kommer att se konkurser i vinter, när vi kommer in i vad som lär bli en fyra-fem år lång nedåtresa för industrin”, sade Michael O’Leary till tv-kanalen CNBC.

Vad gäller Norwegian har Ryanair-vd:n flera gånger tidigare förutspått konkurs, senast för bara en månad sedan. För SAS SAS del är det enligt danska Ritzau dock sannolikt första gången Michael O’Leary offentligt förutspått en snar konkurs.

Källa:nyhetsbyrån-di.se

Dela

Relaterade inlägg

Ryanair meddelade i veckan att de kommer att bredda sitt utbud från Sverige genom att...
Flygbolaget Finnair fortsätter att ställa in flygningar. På måndag väntas omkring 7.200 resenärer drabbas då...
Ett Sunclass Airlines-flyg med 200 passagerare som lyfte från Malmö i eftermiddags fick säkerhetslanda i...
Norse Atlantic Airways (Norse Atlantic), som redan lanserat en direktlinje mellan Stockholm och Bangkok, fortsätter...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy