lördag 10 jan, 2026

Grönland flygsatsar med danskt stöd

Dela

Ett flera år långt flygplatsbråk på Grönland – som nyligen ledde till en regeringskris – har kommit till sin ände.

Danmark pytsar in stora pengar i ett av regionens största infrastrukturprojekt någonsin.

Den självstyrande danska regionen kommer att bygga ut två flygplatser och bygga en helt ny tredje, beslutade det regionala parlamentet på torsdagen.

De två befintliga flygplatserna ligger i Nuuk (Godthåb) och Ilulissat på den grönländska västkusten. Den nya kommer att byggas i Qaqortoq närmare huvudöns sydspets.

Danmark bidrar till finansieringen med 700 miljoner danska kronor, vilket ger den danska staten en tredjedel av ägandet i flygplatsernas ägarbolag. Dessutom får bolaget ett danskt lån på 450 miljoner med låg ränta, samt en garanti om ännu ett lån i samma storlek.

I och med detta får Danmark också vetorätt på andra investerare, efter att ett kinesiskt bolag visat intresse för projektet.

Det danska inflytandet har splittrat grönländska politiker och ledde till att det självständighetsförespråkande partiet Partii Naleraq (Riktmärket) lämnade regionregeringen i september.

Andra kritiker anser att mångmiljonbeloppen skulle kunna användas i bättre syften. Projektets förespråkare anser att Grönlands export och turism kommer att få en ny skjuts.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Kaoset fortsätter på Schiphol i Amsterdam, där resenärer har varit strandsatta i flera dagar. Flygplatsen har...
Det amerikanska flygbolaget Alaska Airlines köper 110 flygplan från den amerikanska tillverkaren Boeing.  Det är flygbolagets största...
Qatar Airways blir först i världen med att installera Starlink på Boeing 787-8, en variant...
I december 2025 hade Norwegian 1,45 miljoner passagerare medan Widerøe hade 304 000 passagerare, totalt...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy