torsdag 18 sep, 2025

Flybe bekräftar budintresse från Richard Bransons Virgin

Dela

Foto.Flybe

Brittiska flygbolaget Flybes aktie rusar på fredagen sedan Sky News avslöjat att Virgin Atlantic är intresserade av att ta över det krisdrabbade bolaget.

Flybe bekräftar intresset. Även Easyjet och infrastrukturbolaget Stobart Group finns med i diskussionerna, uppger Flybe enligt Financial Times.

Det var den 14 november som Flybe i samband med en svag delårsrapport förklarade sig vara till salu. All luft hade då redan gått ur aktien sedan en vinstvarning den 17 oktober då den fram tills i går hade fallit med 70 procent.

På fredagen är det dock annat ljud i skällan och aktien klättrar vid 14-tiden över 50 procent.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Turkish Airlines har börjat flyga till Sevilla, som nu blir bolagets sjätte destination i Spanien...
Ryanair har idag (17 september) välkomnat domstolens beslut i Alicante att fälla en passagerare som...
TAP Air Portugal har introducerat sina nya Airspace-kabiner i flottan, med mer utrymme för bagage...
Från 2026 får EU-medborgare tillgång till digitala identitetsplånböcker (EUDI Wallet) som säkert kan lagra pass,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy