fredag 12 sep, 2025

Oklart när SAS-flygen kan gå som vanligt

Dela

Sedan konflikten mellan SAS och företagets piloter lösts i går ska nu flygverksamheten återgå till det normala. Men hur snabbt det går är oklart.

Den norska flygmyndigheten Avinor anger tidigt på fredagsmorgonen drygt 60 SAS-flyg i Norge som inställda, rapporterar nyhetsbyrån NTB.

Men på SAS webbsida med avgångar från Köpenhamn och Stockholm ser det ut som att många turer ska gå som vanligt. Där betonas dock att flygens status kan ändras med kort varsel.

Swedavia som driver Sveriges största flygplatser säger på fredagsmorgonen att några enstaka SAS-avgångar är inställda.

– Som det ser ut nu är det liten påverkan. Men om man ska resa i dag ska man hålla koll på sin avgång antingen via vår hemsida eller via SAS hemsida och följa läget om det skulle vara så att det blir några ändringar, säger Åsa Öhman, pressinformatör på Swedavia.

SAS-chefen Rickard Gustafson sade på torsdagskvällen att trafiken ska kunna återupptas med normal kapacitet ungefär ett dygn senare, alltså fredag kväll.

Företagets pressavdelning har under natten inte kommenterat situationen.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy