lördag 13 sep, 2025

Boeings olycksplan kan bli stående till slutet av 2019

Dela

Boeing 737 Max-modellen kan sannolikt bli markbunden till slutet av året, rapporterar CNBC.

Bakgrunden är upptäckten av ett nytt fel med ett kontrollchip som får flygplanets höjdroder att okontrollerat tvinga ned flygplanet.

Boeings ingenjörer jobbar sedan tidigare med att lösa problemet kring säkerhetssystemet som orsakat två dödsolyckor. En mjukvaruuppdatering av den och en lösning på senaste problemet väntas bli inlämnat till USA:s luftfartsmyndighet i september, sade en Boeing-anställd till CNBC.

Affärskanalen bedömer att det lär ta minst två månader efter det för flygplanet att återuppta flygningar. Detta eftersom FAA måste se över ändringarna, piloterna behöver genomgå extrautbildning och flygbolagen måste ha tid för att kunna slutföra det nödvändiga underhållsarbetet, uppges det.

Källa:Finwire

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy