torsdag 3 jul, 2025

Vinnaren på kalabaliken i Hongkong: Hotellen i Singapore

Dela

I skuggan av de omfattande demokratidemonstrationerna i Hongkong blomstrar Singapores hotellnäring, där beläggningen klättrat till den högsta nivån på över tio år, framgår av data från Singapores turismstyrelse.

Den totala hotellrumsbeläggningen i Singapore uppgick i juli till 93,8 procent, den högsta nivån sedan 2005. Siffran kan jämföras med 92,5 procent från motsvarande månad 2018. Även priserna har klättrat, till högsta siffran på fyra år, sedan Hongkong-protesterna eskalerade i mitten av juni.

De senaste veckorna har Hongkongs flygplats varit en av skådeplatserna för protesterna, med stora störningar för Hongkongs resenäring som följd. Flera hotelloperatörer har varnat för lägre beläggning och stora volymer av avbokningar som en följd av kalabaliken i staden.

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy