fredag 14 aug, 2026

Stort ordertapp för Boeing efter krismodellen: ”Inte hänt på 30 år”

Dela

För första gången på 30 år förlorade Boeing ordrar inom sin kommersiella flygverksamhet. För helåret 2019 har flygplanstillverkaren tappat 87 ordrar – vilket innebär att bolaget fått mer avbokningar än nya inköp. Det rapporterar CNBC

Ordertappet för Boeing visar på hur pass stor negativ påverkan den krisdrabbade 737 Max-modellen har haft för bolaget och en talesperson för flygplanstillverkaren sade på tisdagen att han inte sätt ett så stort tapp i antal nya ordrar på ”minst 30 år”. 

Den negativa siffran är särskilt smärtsam för bolaget då Boeings europeiska rival Airbus registrerade 768 nya flygplansordrar under helåret i fjol.

737 Max har belagts med flygförbud sedan i mitten av mars förra året och bolagets vd Dave Calhoun konstaterar att det är en prioritet att få upp flygplansmodellen i luften igen.

”Vi kommer se till att det händer, och vi kommer få det gjort på rätt sätt”, skrev han i ett mejl till anställda på Boeing, rapporterar CNBC. 

Det som avgör huruvida flygplanstillverkaren kommer att få ett uppsving i ordrarna till normala nivåer beror på när krismodellen återigen blir certifierad av den federala luftfartsmyndigheten, FAA. Dave Calhoun har inte yttrat sig om när han tror att detta kommer hända, men andra flygbolag bedömer att det finns en rimlig chans att den senaste uppdaterade 737-modellen tas i drift igen redan i vår.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Intresset för WTM London 2026 är stort redan flera månader före mässan. Arrangören uppger att...
Monaco är ett av världens minsta länder, men rymmer en ovanligt stor blandning av historia,...
Solnedgångar, långa middagar och en flykt från vardagens måsten. Semestern kan göra mer för relationen...
Norwegian-koncernen presenterar idag resultatet för andra kvartalet 2026. Trots ett svagare finansiellt resultat jämfört med...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy