lördag 10 maj, 2025

Flygjättens aktie mot strömmen efter nytt stridsrop från facket

Dela

Foto:wikipedia.org

Det tyska kabinpersonalfacket UFO hävdar att det uppenbarligen kommer krävas betydligt hårdare tag än de tidigare varslade strejkerna för att pressa Lufthansa att gå med på bättre villkor för de anställda, enligt Dow Jones.

Samtalen mellan UFO och Lufthansa har slutat i ett misslyckande och nu kan utvidgad strejk aviseras inom kort sedan förhandlingar om icke-ersättningsrelaterade frågor brutit samman, skriver Dow Jones.

Lufthansa har bekräftat att samtalen misslyckats men hoppas att nya samtal kan återupptas i enlighet med kollektivavtalsförhandlingar och att detta ska ge stöd åt medlingsprocessen.

Striden har pågått i flera månader och renderat i att hundratals flygningar har fått ställas in.

Lufthansas aktie backade mot strömmen i flygbranschen på fredagen och var ned 0,5 procent vid lunchtid i Frankfurt, samtidigt som nyheter om att British Airways-ägaren IAG gavs ett lyft med omkring 6 procent efter att ha aviserat förändringar i restriktioner om hur hög ägarskapsandel som får innehas av icke-EU-aktörer. Flera av IAG:s övriga branschkollegor som SAS, Norwegian och Ryanair drogs med upp mer än respektive index.

Källa:Nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...
Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy