söndag 8 mar, 2026

Stillastående trafikutveckling på Kastrup – men ingen flygskam

Dela

Foto:kastrup

36,5 miljoner passagerare flög till och från danska flygplatser förra året, vilket är en stillastående utveckling jämfört med året innan. På Köpenhamns flygplats Kastrup minskade antalet resenärer marginellt, rapporterar check-in.dk.

En rad faktorer anges ligga bakom den inbromsande utvecklingen, även om flygskam inte anses ha påverkat, enligt branschföreningen Dansk Luftfart:

”Enligt branschens aktörer kan det inte entydigt visas på att ökade klimatmedvetenhet har haft någon betydelse för stagnationen i passagerartrafiken”, säger Per Henriksen på Dansk Luftfart till check-in. 

Däremot spelar SAS-strejken i fjol roll, liksom Norwegians ruttöversyn, pekar man på. 

På Köpenhamns flygplats, som står för 85 procent av den kommersiella flygtrafiken i Danmark, minskade antalet resenärer med 41.828, motsvarande 0,1 procent minus. Där spelade konkurserna av Primera Air och WOW air in, skriver Check-in.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...
Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy