fredag 9 maj, 2025

Stillastående trafikutveckling på Kastrup – men ingen flygskam

Dela

Foto:kastrup

36,5 miljoner passagerare flög till och från danska flygplatser förra året, vilket är en stillastående utveckling jämfört med året innan. På Köpenhamns flygplats Kastrup minskade antalet resenärer marginellt, rapporterar check-in.dk.

En rad faktorer anges ligga bakom den inbromsande utvecklingen, även om flygskam inte anses ha påverkat, enligt branschföreningen Dansk Luftfart:

”Enligt branschens aktörer kan det inte entydigt visas på att ökade klimatmedvetenhet har haft någon betydelse för stagnationen i passagerartrafiken”, säger Per Henriksen på Dansk Luftfart till check-in. 

Däremot spelar SAS-strejken i fjol roll, liksom Norwegians ruttöversyn, pekar man på. 

På Köpenhamns flygplats, som står för 85 procent av den kommersiella flygtrafiken i Danmark, minskade antalet resenärer med 41.828, motsvarande 0,1 procent minus. Där spelade konkurserna av Primera Air och WOW air in, skriver Check-in.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...
Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy