torsdag 18 sep, 2025

Flygplatsjättar stoppar kommersiell trafik

Dela

Foto:London City Airport

Till följd av covid-19 stänger nu både Paris flygplats Orly och London City-flygplatsen sin kommersiella flygtrafik. Besluten sker då det rådande läget omöjliggör en normal passagerartrafik.

London City-flygplatsen ger beskedet att de ställer in alla kommersiella flyg med start på onsdagen. Flygstoppet kommer att fortgå till i slutet av april.

Orlyflygplatsen, utanför Frankrikes huvudstad Paris, kommer också med beskedet att man ställer in sina kommersiella flyg från och med den 31 mars.

Källa:TT-AFP-Reuters

Dela

Relaterade inlägg

Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...
För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy