tisdag 16 sep, 2025

Norwegian lägger fokus på Norden: ”Nog vuxit för snabbt”

Dela

Foto:norwegian

Flygbolaget Norwegian ska göra en comeback med fokus på de nordiska länderna. Det sade bolagets koncernchef Jacob Schram i ett tal vid Norwegians årsstämma på tisdagen, skriver Finansavisen.

Jacob Schram medgav i sitt tal att bolaget har vuxit för fort.

”Vi har nog vuxit för snabbt inom långdistans. Vi vill nu skala tillbaka och koncentrera oss på rutter som har visat sig framgångsrika”, sade han.

Kärnan i flygbolagets strategi är enligt vd:n att ”befästa Norden”.

”Vi har en god position i denna marknad och vi önskar stärka den positionen ytterligare”, uppgav Jacob Schram.

Han sade vidare att Norwegian gjort sig känt för innovation, något bolaget vill fortsätta att leva upp till.

Tidigare under tisdagen meddelade bolaget att man drar tillbaka en beställning på sammanlagt 97 Boeing-flygplan och att man avser att inleda en rättsprocess mot flygplanstillverkaren.

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy