tisdag 20 okt, 2026

IATA: kommer att behövas 8 000 flygplan för att leverera coronavaccin

Dela

Branschorganisationen IATA, som representerar 290 flygbolag världen över, uppskattar att det kan behövas 8 000 jumbojets för att leverera covid-19-vaccindoser världen över. För industrin innebär detta att man står inför ”århundradets uppdrag”, sade IATA-chefen Alexandre de Juniac, rapporterar Sky News.

”Att på ett säkert sätt leverera covid-19-vaccin blir århundradets uppdrag för den globala flygfraktbranschen. Men det kommer inte att ske utan försiktig avancerad planering och tidpunkten för det är nu”, sade IATA-chefen.

Även regeringar uppmanas att förbereda sig för den enorma och komplexa uppgiften.

Det är ännu oklart när ett vaccin blir färdigt och hur många doser det kommer behövas per person. Flera läkemedelsbolag siktar på att ha ett färdigt vaccin mot slutet av året eller början av 2021.

Källa:finwire

Dela

Relaterade inlägg

VIVA Cruises växlar upp sitt Europaprogram och presenterar 325 flodkryssningar med sju fartyg under jubileumsåret...
Egyptens turism fortsätter att växa. Under årets första nio månader tog landet emot 14,4 miljoner...
Efter starka tidiga bokningar utökar Jet2 sitt program till Tunisien. Över 32 000 extra flygstolar...
TUI River Cruises lanserar sitt största program hittills inför sommaren 2028. Flottan växer till tio...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy