tisdag 6 maj, 2025

SJ sätter in fler avgångar på helger

Dela

Foto:sj.se

SJ sätter in fler avgångar under helger. Helgtrafiken kommer att ökas med 15 procent från och med 9 november och motsvarar drygt 5 000 platser varje helg.

Sträckorna där turerna ökas är Stockholm-Malmö och Stockholm-Göteborg. Anledningen är att resandet ökat sedan reserestriktionerna hävdes i juni.

– Många fritidsresenärer vill åka på fredagar och söndagar, vilket gör att de bokningsbara platserna på snabbtågen går åt snabbt. Vi fortsätter också att ha ett antal platser spärrade på tågen för att skapa möjlighet att sitta med ledigt säte bredvid. Genom att förstärka utbudet kan vi ge fler möjlighet att resa, säger SJ:s presschef Tobbe Lundell, i ett pressmeddelande.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy