tisdag 6 okt, 2026

Grönt ljus för att gå på krogen i Finland igen

Dela

De har hållit stängt i sex veckor. Men från och med måndag öppnar restaurangerna i Finland igen. På många platser får krogarna dock bara servera alkohol fram till klockan 17 och måste stänga två timmar senare.

I områden med kraftigare virusspridning – som Nyland, Egentliga Finland och Österbotten – införs ytterligare begränsningar, rapporterar public servicekanalen Yle. I huvudstaden Helsingfors, som ligger i Nyland, får exempelvis restaurangerna bara vara halvfulla.

Beslutet fattades av riksdagen mot bakgrund av att smittspridningen i landet minskat. Det godkändes av president Sauli Niinistö på fredagen.

Finland genomlevde en smittotopp i mars, men har i stort drabbats förhållandevis lindrigt av viruset. Totalt 83.000 fall har registrerats och 885 människor har dött i covid-19, enligt Johns Hopkins University som följer utvecklingen globalt.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Internationella gäster stod för 36 procent av gästnätterna i Jönköpings län i sommar, men för...
91 procent av hotellkedjorna använder redan AI, men bara 28 procent har en koncernövergripande strategi....
Bad Bunnys och The Weeknds fem konserter i Stockholm i somras genererade närmare 1,2 miljarder...
Thailand fortsätter att stärka sin position inför vintern. Hos TUI ligger bokningarna 11 procent över...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy