torsdag 13 nov, 2025

Easyjet ser bokningslyft i höst

Dela

Det brittiska lågprisflygbolaget Easyjet rapporterar ökad bokningstakt inför höstsäsongen, då många avvaktar med att boka sommarresor.

”Om du jämför med normala tider ser vi relativt starka bokningstal in i september, oktober och november”, säger vd:n Johan Lundgren i en intervju med den brittiska public service-kanalen BBC Radio.

Tvekan inför sommarbokningarna hänger samman med att det råder osäkerhet kring vilka reserestriktioner som kommer att gälla, enligt Lundgren. Planen är dock att öka kapaciteten i slutet av maj.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...
För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy