måndag 12 maj, 2025

Easyjet ser bokningslyft i höst

Dela

Det brittiska lågprisflygbolaget Easyjet rapporterar ökad bokningstakt inför höstsäsongen, då många avvaktar med att boka sommarresor.

”Om du jämför med normala tider ser vi relativt starka bokningstal in i september, oktober och november”, säger vd:n Johan Lundgren i en intervju med den brittiska public service-kanalen BBC Radio.

Tvekan inför sommarbokningarna hänger samman med att det råder osäkerhet kring vilka reserestriktioner som kommer att gälla, enligt Lundgren. Planen är dock att öka kapaciteten i slutet av maj.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...
Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy