måndag 15 sep, 2025

Easyjet har avvisat uppköp – gör nyemission på 14 miljarder istället

Dela

Foto:easyjet

Det brittiska lågprisflygbolaget Easyjet har avvisat ett uppköpsförsök och avser att i stället ta in 1,2 miljarder pund (cirka 14,3 miljarder kronor) genom en nyemission. Det skriver Financial Times.

Bolaget uppgav att det nyligen kontaktats av en ej namngiven aktör med ett bud, som av Easyjet beskrevs som ”ett aktiebud med låg premie och innehållande flera villkor”. Budet undervärderade bolaget enligt Easyjet, som också uppgav att budgivaren inte längre övervägde något erbjudande.

Easyjet räknar fortfarande endast med att flyga på 60 procent av 2019 års turlista mellan juli och september, enligt Financial Times. 

Utöver nyemissionen på 1,2 miljarder pund sade Easyjet att bolaget säkrat en ny kreditfacilitet på 400 miljoner dollar från sina långivare. Intäkterna från nyemissionen ska enligt Easyjet användas till att stärka bolagets balansräkning, investera i tillväxtmöjligheter inom bolagets huvudsakliga marknad i Västeuropa och stärka verksamheten i Easyjet Holidays.

Källa: Nyhetsbyrån Direkt

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy