torsdag 8 okt, 2026

Varning för extremvärme i Japan

Dela

Den japanska vädermyndigheten har gått ut med årets första varning för värme och hög luftfuktighet, rapporterar japanska medier.

Tokyo har sin varmaste juni sedan 1875 med tre dagar i rad över 35-gradersstrecket. Flera personer har sökt vård för värmeslag, rapporterar Al Jazeera.

Den extrema värmen har gjort att myndigheter varnat för en brist på elektricitet, men man vädjar också till den äldre delen av befolkningen att inte stänga av sin luftkonditionering.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Sverige uppmärksammas i flera internationella reserankningar. Condé Nast Traveler placerar landet på plats 19 bland...
World Travel & Tourism Council (WTTC) och International Congress and Convention Association (ICCA) har tecknat...
Sedan den 1 juni 2026 behöver verksamheter med serveringstillstånd inte längre uppfylla det tidigare matkravet....
Uleåborg i norra Finland noterade närmare 475 000 gästnätter under januari–augusti 2026, en ökning med...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy