torsdag 18 sep, 2025

SAS har skulder på 58 miljarder

Dela

Foto:SAS

SAS skulder uppgår till 58 miljarder kronor, medan de likvida medlen ligger på knappt 8 miljarder kronor. Det framgår av ett pressmeddelande från flygbolaget.

Flygbolaget SAS och dess dotterbolag som omfattas av Chapter 11-processen i USA kommer inom kort att lämna finansiell information till den amerikanska konkursdomstolen, skriver flygbolaget i ett pressmeddelande.

I samband med det offentliggörs viss finansiell information redan nu. I pressmeddelandet framgår att flygbolagets intäkter, under perioden 1 november 2021 till 30 juni 2022, var 19 miljarder kronor. Tillgångarna var på 60 miljarder, och skulderna nästan lika mycket: 58 miljarder.

De likvida medlen låg på 7,8 miljarder.

Källa:TT-Aftonbaldet.se

Dela

Relaterade inlägg

Ryanair har idag (17 september) välkomnat domstolens beslut i Alicante att fälla en passagerare som...
TAP Air Portugal har introducerat sina nya Airspace-kabiner i flottan, med mer utrymme för bagage...
Från 2026 får EU-medborgare tillgång till digitala identitetsplånböcker (EUDI Wallet) som säkert kan lagra pass,...
Indiens största flygbolag, IndiGo, kommer till Danmark och öppnar en ny direktlinje mellan Köpenhamn och...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy