lördag 13 dec, 2025

Ryanair får böter i Ungern

Dela

Foto:ryanair

Lågprisflygbolaget Ryanair kommer få ta emot böter på 781.270 dollar från den ungerska regeringen. Anledningen är att bolaget skickat vidare kostnaderna för en ny skatt till sina kunder, enligt Bloomberg News. 

Det är den ungerska konsumentskyddsmyndigheten som lagt boten på Ryanair. Bakgrunden till boten är att Ryanair valt att skicka vidare en nyligen lanserad ungersk vinstskatt till sina resenärer.

Ryanairs vd Michael O’Leary har tidigare kritiserat den nya skatten. Enligt bolaget är man beredda på att överklaga ända upp till EU-domstolen. 

Ryanairs aktie har för tillfället handlats ned med 0,6 procent. 

Källa: FinWire-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Inför vintersäsongen 2026/2027 startar Ving direktflyg från Stockholm Arlanda till Krabi med det egna flygbolaget...
Ett brittiskt fackförbund har varslat drygt 130 kabinanställda hos SAS dotterbolag SAS Connect i London...
Emirates introducerar nu Emirates Asia Pass – en ny reseprodukt som gör det möjligt för svenska resenärer...
I November hade Norwegian 1,5 miljoner passagerare medan Widerøe hade 324 000 passagerare. Totalt hade...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy