söndag 26 okt, 2025

Pandox köper hotell i Storbritannien

Dela

Foto:Hilton Belfast

Hotellfastighetsbolaget Pandox har förvärvat och tillträtt Hilton Belfast, en hotellfastighet, inklusive drift i centrala Belfast, Storbritannien. 

Totalt förvärvspris, ”inklusive vissa riktade värdehöjande investeringar”, uppgår till cirka 40 miljoner pund och kommer initialt att finansieras av kassa och befintliga kreditfaciliteter. Det framgår av ett pressmeddelande.

Pandox förväntar sig att hotellet kommer att generera en stabiliserad direktavkastning om cirka 10 procent.

”Hotellprodukten uppgraderades genom renovering av samtliga rum och publika ytor under pandemiåren och är mycket konkurrenskraftig”, skriver Pandox.

Hotellet kommer att redovisas under affärssegmentet Operatörsverksamhet.

Källa:Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...
För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy