torsdag 11 sep, 2025

Unlimited Travels resultat minskade: ”Långsiktigt starkt bokningsläge framåt”

Dela

Foto:Unlimited Travel Group

Rese- och eventbolaget Unlimited Travel hade omsättning på 155 miljoner kronor (153) under andra kvartalet 2023.

Bruttomarginalen uppgick till 24,7 procent (26,7). Ebita-resultatet blev 2,9 miljoner kronor (6,3).

Likt föregående kvartal ligger försäljningsvolymerna kvar på en högre nivå än för motsvarande period förra året, noterar bolaget i sin delårsrapport.

”Siffrorna visar att antalet bokningar fortsätter att öka detta år och att efterfrågan på specialpaketerade långresor och skräddarsydda events är fortsatt stark hos både privatpersoner och företag”, kommenterar vd Charlotte Blum.

”Vi ser också att vi har ett långsiktigt starkt bokningsläge framåt, och investerar nu för att rusta organisationen för fortsatt tillväxt”.

Källa:Nyhetsbyrån Direkt

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy