fredag 30 okt, 2026

Beskedet: Swedavia behåller Ronneby flygplats

Dela

Foto:Swedavia

Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) meddelade att Ronneby flygplats ska bli kvar i statlig regi. Det rapporterar P4 Blekinge.

Frågan har varit uppe till diskussion. I vintras kom flygplatsutredningen, i vilken det föreslogs att det statliga bolaget Swedavia skulle göra sig av med Ronneby flygplats.

Men så blir det alltså inte.

”Det som legat till grund för regeringens beslut är inte minst det nya säkerhetspolitiska läget som har vägt tungt”, säger Carlson till radion.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

De spanska flygplatser som drivs av Aena tog emot 257,2 miljoner passagerare under årets första...
VIVA Cruises växlar upp sitt Europaprogram och presenterar 325 flodkryssningar med sju fartyg under jubileumsåret...
Egyptens turism fortsätter att växa. Under årets första nio månader tog landet emot 14,4 miljoner...
Efter starka tidiga bokningar utökar Jet2 sitt program till Tunisien. Över 32 000 extra flygstolar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy