måndag 16 jun, 2025

Rederiet vägra miljonnota efter oljeutsläpp

Foto: TT-Line

Dela

Rederiet TT-Line överklagar den avgift på 1,2 miljoner kronor som Kustbevakningen bestämt att det tyska rederiet ska betala efter höstens oljeutsläpp, uppger Sveriges Radio P4 Blekinge.

När rederiets passagerarbåt Marco Polo gick på grund i Blekinge i oktober förra året läckte cirka 55 ton olja ut i Pukaviksbukten nära Karlshamn vilket krävde sanering längs en 2,5 mil lång kuststräcka. Kustbevakningen har därför krävt att TT-line ska betala en så kallad vattenföroreningsavgift på 1,2 miljoner kronor.

Rederiet överklagar dock beslutet och skriver till Sjörättsdomstolen att man gjort allt som kan krävas för att begränsa oljeutsläppet.

TT-Line har tidigare uppgett att ett ”mänskligt navigationsfel” orsakade grundstötningen. Färjan var på väg till Karlshamn när olyckan inträffade.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Viking Line förbereder sig för att starta en helt utsläppsfri trafik mellan Helsingfors och Tallinn....
De norska partierna Arbeiderpartiet (Ap), Senterpartiet (Sp) och Sosialistisk Venstreparti (SV) är överens om en...
Intresset för kryssningar utomlands ökar bland svenskarna. Enligt resebyrån Ticket har bokningarna av kryssningar i...
Pop-up-bastur överallt. Bastu i Eurovision Song Contest. Bastu i internationella medier. Bastur är just nu...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy