torsdag 16 okt, 2025

Svenskarnas resande styrs av pris och politik

Foto: Ticket

Dela

Trots ett osäkert omvärldsläge, inflation och höga levnadskostnader fortsätter svenskarnas reslust att öka. Enligt resebyrån Tickets rapport Ticket Collection har höst- och vinterbokningarna ökat med 14 procent jämfört med i fjol. Spanien och Thailand ligger i topp, medan USA tappar mark.

Bokningsstatistik från resebyrån Ticket visar att resandet inför höst- och vintersäsongen 2025/2026 har ökat med 14 procent jämfört med i fjol. Europa står för den största ökningen, med 28 procent fler bokningar i år. Spanien och Italien är fortsatt stabila favoriter, och Portugal gör entré som en bubblare med kraftig tillväxt.

Samtidigt växer intresset för Asien. Thailand behåller förstaplatsen som svenskarnas mest bokade vinterdestination, men Japan sticker ut med en rekordökning, bland annat tack vare den nya direktlinjen mellan Arlanda och Tokyo samt ett växande utbud av paketresor.

Inför säsongen har Afrika enligt rapporten gått om Nordamerika i antalet bokningar. Bakom utvecklingen ligger ökade bokningar till exempelvis Marocko och Kap Verde, samtidigt som bokningarna till bland annat USA har minskat. Enligt Tickets Sifo-undersökning uppger cirka tre av fem svenskar (64 procent) att deras intresse för att resa till USA har minskat på grund av Donald Trump.

Även ekonomin styr resmönstren. Inflation och högre kostnader, både hemma och på resmålen, gör att många hushåll planerar mer noggrant. Tickets Sifo-undersökning visar att priset är den faktor som svenskarna rankar som allra viktigast vid val av resmål (52 procent). Det leder till att fler bokar tidigare, väljer kortare resor eller satsar på paketlösningar för att få bättre kontroll över kostnaderna.

– Reslusten är stark, men hushållen planerar smartare. Priset styr valet av resa, samtidigt som politik påverkar intresset, inte minst för USA. Att Afrika passerat Nordamerika i antalet bokningar är ett tydligt exempel på skiftet, säger Tiyoneh Jah, PR- & kommunikationsansvarig på resebyrån Ticket.

Sammanfattningsvis visar Ticket Collection att svenskarnas reslust är fortsatt stark, men att valet av destination påverkas tydligt av både ekonomi och politik.

Topplista_Ticket.png

Källa: Resebyrån Tickets bokningsstatistik, resor bokade senast 14 september med avresa mellan 1 oktober 2025 – 31 mars 2026, samt Tickets Sifo-undersökning. Undersökningen är genomförd på ett riksrepresentativt urval av svenskar 18–79 år

Dela

Relaterade inlägg

Waymo, bolaget bakom självkörande taxibilar, planerar att nästa år ge sig in och konkurrera med...
Croatia Airlines, Kroatiska Turistrådet och Turistbyrån i Zagreb presenterade igår i Stockholm den nya året...
Intresset för att resa i höst är starkt. Enligt resebyrån Tickets senaste Sifo-undersökning planerar 34...
Sigtuna kommun har nyligen gett bygglov för det som ska bli Norra Europas största inomhusvattenland....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy