måndag 1 jun, 2026

Irankriget slår mot Asiens turism

Jitsai Santaputra från konsultfirman Lantau group i Bangkok.

Dela

Kriget i Iran slår mot turistberoende i länder i Sydostasien. Höjda bränslepriser och inställda flyg hotar årets högsäsong.

Turismen står för nära 13 procent av Thailands bnp, och för Vietnam är siffran 9 procent. Även i länder som Kambodja och Filippinerna skapar turismen många jobb och ger ett välkommet tillskott av utländskt kapital.

Bristen på flygbränsle har nu tvingat flera flygbolag i Sydostasien att ställa in avgångar. Turismen i området har heller ännu inte helt återhämtat sig från covid 19-pandemin.

– Det som händer fem år från varandra – först pandemin och nu kriget – är fruktansvärt för turistindustrin, säger Jitsai Santaputra från konsultfirman Lantau group i Bangkok.

Analysföretaget Moody’s uppskattar att effekterna av kriget kommer att minska den ekonomiska tillväxten i området med 0,1 till 0,4 procentenheter år 2026.

Källa: Expressen-tt.se

Dela

Relaterade inlägg

Sommarens resebokningar har ökat med 11 procent jämfört med förra året och Spanien fortsätter att...
Visit Sweden tävlade nyligen globalt ut fem svenska öar till utländska turister, genom sin marknadsföringskampanj...
Island har petat Schweiz från tronen som världens dyraste land, enligt beräkningar från det isländska...
UD avrådan thailand travelreport
I december avrådde Utrikesdepartementet från alla resor till Thailand inom 50 kilometer från gränsen mot...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy