SAS har med omedelbar verkan avskedat Mattias Åman Thiel, ordförande för SAS-sektionen inom Svensk Pilotförening. Facket anser att avskedandet strider mot lagen och meddelar att rättsliga åtgärder kommer att vidtas. SAS vill inte kommentera det enskilda personalärendet.
Mattias Åman Thiel har arbetat på SAS i 28 år och är kapten samt ordförande för SAS-sektionen inom Svensk Pilotförening, SPF. På fredagen fick han besked om att anställningen avslutas med omedelbar verkan.
– Jag fick beskedet av en advokat, säger Mattias Åman Thiel till Expressen.
Enligt tidningen anlitade SAS en advokat från Mannheimer Swartling för att lämna beskedet.
Tvist om det fackliga arbetet
Bakgrunden är enligt SPF en konflikt om hur Åman Thiel har utfört sitt fackliga uppdrag. SAS ska ha anfört att det fackliga arbetet inte har utförts på schemalagd tid.
Pilotföreningen avvisar den bilden och hävdar att Åman Thiel har följt den praxis och de rutiner som gällt under lång tid. Facket betraktar avskedandet som en kränkning av föreningsrätten.
– Detta är ett frontalangrepp mot såväl fackföreningsrörelsen som vår förtroendevalde, säger Tristan Okkonen, ordförande för Svensk Pilotförening.
Enligt Okkonen har pilotföreningen arbetat enligt samma rutiner under omkring 30 år och SAS har inte tidigare begärt att villkoren för det fackliga arbetet ska omförhandlas.
SPF vidtar rättsliga åtgärder
Svensk Pilotförening meddelar att organisationen omedelbart kommer att vidta rättsliga åtgärder för att försöka få avskedandet ogiltigförklarat.
SPF kommer även att begära att Mattias Åman Thiels anställning ska bestå under tiden som tvisten prövas.
Avskedandet sker enligt Expressen några månader efter att Arbetsdomstolen dömt SAS för kollektivavtalsbrott. SPF uppger också att det finns konflikter mellan SAS och pilotfacket i Norge.
SAS: Samma regler gäller för alla
SAS vill inte kommentera omständigheterna kring avskedandet men betonar att samma regler gäller för samtliga anställda.
– Vi kommenterar inte enskilda anställningsärenden och kan därför inte gå in på detaljer i det här fallet. På SAS är det en grundläggande princip att samma arbetsrättsliga regler, företagspolicyer, krav och förväntningar gäller för alla våra kollegor, säger SAS kommunikationschef Alexandra Lindgren Kaoukji.
Hon tillägger att SAS står bakom den skandinaviska arbetsmarknadsmodellen och samarbetet med de fackliga organisationerna.
Samtidigt är stämningen bland delar av pilotkåren upprörd. Anonyma piloter som Expressen talat med riktar hård kritik mot ledningen, och en av dem hävdar att konflikten kan leda till störningar i flygtrafiken. Några konkreta stridsåtgärder eller trafikstörningar har dock inte aviserats i det publicerade underlaget.
Källa:Expressen.se









