Greklands nationella turistorganisation GNTO och den europeiska resebranschorganisationen ECTAA har tecknat ett samarbetsavtal för att stärka landets relationer med europeiska resebyråer och researrangörer. Under resten av 2026 blir Grekland ECTAA särskilt utvalda destination, med flera branschaktiviteter och möten i Aten.
Samarbetet presenterades den 26 oktober och löper fram till den 31 december 2026. Syftet är att skapa nya affärskontakter mellan grekiska turistföretag och den europeiska resebranschen.
Genom avtalet får Greklands turistorganisation tillgång till ECTAA nätverk, som representerar omkring 100 000 resebyråer och researrangörer i Europa.
En viktig del av satsningen är att lyfta fram Greklands möjligheter som året-runt-destination, utöver de traditionella semesterresorna till landets öar.
Tre branschaktiviteter under november och december
Samarbetet omfattar tre planerade aktiviteter:
- 24–26 november: Digitala presentationer av Greklands turistutbud och nya affärsmöjligheter för europeiska reseföretag.
- 9 december: Branschseminarium i Aten om insolvensskydd och utmaningar kopplade till revideringen av EU paketresedirektiv.
- 10–11 december: ECTAA halvårsmöte i Aten, med strategiska diskussioner, nätverkande och möten med grekiska turistföretag.
Halvårsmötet arrangeras i samarbete med den grekiska resebranschorganisationen HATTA.
Vill utveckla fler affärsmöjligheter
ECTAA generalsekreterare Eric Drésin framhåller att Grekland redan har en stark position bland europeiska resenärer, men att det finns möjligheter att vidareutveckla destinationens turistutbud.
– Tillsammans med GNTO vill vi gå längre än traditionell destinationsmarknadsföring och skapa direkta kontakter mellan grekiska turistaktörer och europeiska reseföretag, säger han.
För ECTAA medlemmar innebär samarbetet möjligheter att upptäcka nya grekiska turistprodukter och utveckla relationer med lokala leverantörer.
Satsningen är tidsbegränsad till årets slut, och några planer på en förlängning har ännu inte presenterats.
Källa: ECTAA och Greek National Tourism Organisation








