torsdag 26 jun, 2025

ABG svänger om Norwegian efter vd-bytet – köpstämplar aktien: ”Nytt företag”

Dela

Foto:norwegian

På måndagsmorgonen meddelade Norwegian att vd Jacob Schram får gå med omedelbar verkan och efterträds av finanschefen Geir Karlsen.

Aktien stod i 9,93 norska kronor på måndagsförmiddagen.

”Nytt företag, nytt case”, inleder ABG analysen. Mäklarhuset tror att Norwegian nu är starkare än någonsin med en skuldreduktion på 80 procent jämfört med slutet av 2019 och framhäver en beräknad kassa på 5,4 miljarder norska kronor i slutet av 2021.

”Ännu viktigare är att Norwegian har gått ut ur sina längre flygrutter och minskat 40 procent av sin kortdistanskapacitet, vilket gör att företaget kan fokusera på de lönsamma rutterna”, skriver ABG.

Mäklarhuset betonar att baserat på värderingen av jämförbara företag är ett berättigat värde på 15 norska kronor per aktie.

”Dessutom hävdar vi att Norwegian har en fördel jämfört med många av sina europeiska konkurrenter med tanke på (1) en stark balansräkning, (2) deras ledande position på den nordiska fritidsmarknaden, (3) en mycket konkurrenskraftig kostnadsposition och (4) fokuset på lönsamma rutter”, sammanfattar ABG Sundal Collier. 

Källa:Nyhetsbyrån Direkt

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy