onsdag 2 jul, 2025

Airbnb varnas av EU

Dela


Den nätbaserade uthyrnings- och bokningstjänsten Airbnb har till och med slutet av augusti på sig att ändra sina användarvillkor, annars står man inför rättsliga åtgärder inom EU.

Det rapporterar Financial Times.

EU-kommissionen meddelade på måndagen att Airbnb måste följa EU:s konsumentlagstiftning genom att försäkra att priser visas inklusive alla avgifter på hemsidan och att tjänsten ska öka konsumenters makt genom att stämma värdar som inte följer reglerna.

”Konsumenter måste enkelt förstå för vad och hur mycket de förväntas betala för tjänsterna och ha rättvisa regler – till exempel gällande uppsägning av uthyrningen av ägaren”, sade EU:s konsumentkommissionär Vera Jourova.

Aribnb uppger i ett uttalande att man tar frågan på allvar och strävar efter att vara så transparenta som möjligt mot sina användare.

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy