torsdag 19 mar, 2026

Airbus vd: Krisen djupare och längre än vi tidigare trott

Dela

Foto:airbus

Sommarens trafikåterhämtning från coronapandemins akuta nedstängning av turism- och resenäringen har varit en besvikelse för Airbus och de permitteringar och frivilliga avgångar som gjorts kommer inte att räcka till, enligt vd Guillaume Faury.

I ett internt meddelande adresserat till hela personalstyrkan, publicerat i sin helhet av Toulouse-tidningen La Tribune, skriver vd:n att krisen är djupare och längre än vad bolaget tidigare sett framför sig.

”Återupptagandet av luftfarten under sommaren har inte levt upp till flygsektorns förväntningar. Därför måste vi förbereda oss för en kris som förmodligen blir djupare och längre än vi trott i våra tidigare prognoser”, skriver Guillaume Faury.

I juni gick vd:n ut i ett liknande brev med beskedet att ledningen önskar banta arbetsstyrkan med 15.000. Totalt har Airbus 90.000 anställda, varav 5.000 i Frankrike där bolagets hemvist och slutmontering hittas i just Toulouse.

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy