fredag 12 sep, 2025

Anna Laestadius blir ny global kreativ chef

Dela

Anna Laestadius blir ny global kreativ chef för TUI-gruppen. I hennes nya roll kommer hon att ansvara för utvecklingen av varumärket samt för bolagets kampanjer på en global nivå. Anna tar över efter Barbara Haase som lämnade bolaget tidigare i år.

”Med över 20 års erfarenhet av att arbeta med internationella bolag och bygga välrenommerade varumärken anpassade för den digitala världen passar Anna Laestadius perfekt för vårt starka globala varumärke” Säger Erik Friemuth, Marknadsdirektör TUI Group.

Anna har varit nordisk marknadsdirektör på TUI sedan 2015. Under hennes tid har hon hunnit med att lansera varumärket i alla de nordiska länderna, bygga upp en stark nordisk organisation och tillsammans med Forsman & Bodenfors ta fram det globala ”For You”- konceptet som nu rullas ut i Europa. För sitt arbete på TUI har hon mottagit pris som årets marknadschef två gånger. Anna kommer att fortsätta med sin roll i det nordiska bolagets styrelse samt som nordisk marknadsdirektör.

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy