fredag 14 nov, 2025

”Blå drakar” likt en Pokémon sköljs upp på Texas stränder

Foto:wikipedia.

Dela

Mystiska varelser vid namn ”blå drakar” sköljs för tillfället upp på Texas stränder, skriver BBC.

Dessa Pokémonliknande havssniglar har ett giftigt stick, och experter varnar resenärer och andra nyfikna strandgäster för att röra vid dem.

De sällsynta blå havssniglarna har inte svepts in på stränderna av en slump, utan har bokstavligen följt strömmen.

Den Texas-baserade marinbiologen och grundaren av MarineBio Conservation Society David Campbell säger att det beror på att de inte är särskilt starka.

”De är väldigt svaga simmare och följer med där vinden och strömmarna tar dem”, säger David Campbell.

Marinbiologen har personligen känt smärtan av en sticket.

”På en strand i Australien som barn trampade jag på en, och min pappa har fortfarande ärren på händerna efter att ha försökt hjälpa mig”, säger han.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Thailand är fortfarande ett av vinterns mest populära resmål, men inför årets säsong finns några...
Ett kraftigt oväder med regn och storm är på väg in över Kanarieöarna. Nu riktar...
Transportstyrelsen publicerade sin rapport om hur passagerare upplever priset för en taxiresa samt hur nöjda...
En ny undersökning från resebyrån Ticket visar att de flesta svenskar gärna reser utan sällskap....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy