onsdag 2 jul, 2025

Danskt tryck på Stena – trots regnig sommar

Dela

Foto:stena line

Mängden danska resenärer ökade dramatiskt på rederiet Stena Lines fartyg till Sverige under sommaren, rapporterar Göteborgs-Posten.

Enligt Stena Line rör det sig om en ökning med 41 procent medan mängden svenska resenärer minskat med 18 procent. Under en regnig sommar är det inte vädret som ligger bakom utvecklingen – snarare handlar det om en valutaeffekt då den svenska kronan har rasat i värde.

”Självklart påverkar den svenska kronkursen antalet danskar som reser till Sverige, då mat, logi och shopping blivit allt billigare för dem”, säger Stena Lines kommersiella chef Ulf Staff i en kommentar.

För att möta det stora trycket har Stena Line satt in fem extraavgångar i veckan mellan Fredrikshamn och Göteborg.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy