onsdag 5 aug, 2026

Deutsche Bahn gjorde förlust på 22 miljarder 2023

Foto:Deutsche Bahn

Dela

Tyska tågoperatören Deutsche Bahn ökade förlusten till 2 miljarder euro, motsvarande drygt 22 miljarder kronor, för helåret 2023. Bolaget förväntar sig dock att vända resultatet till vinst i år. Det framgår av ett internt dokument som Reuters har tagit del av. 

Förlusten för 2023 blev betydligt högre än den förväntade förlusten på 1,3 miljarder euro och flera gånger större än utfallet för 2022 då förlusten var 227 miljoner euro.

Statligt ägda Deutsche Bank har de senaste åren drabbats av en rad strejker. Bolaget är också under press att modernisera sin åldrande infrastruktur. 

Enligt dokumentet förväntar sig Deutsche Banks ett positivt rörelseresultat på 1,3 miljarder euro för 2024. 

Källa: FinWire

Dela

Relaterade inlägg

Det kan bli över 30 grader i södra Sverige under torsdagen.  Trafikverkets sänker därför hastigheten på...
Flera Öresundståg har ställts in på västkusten under söndagskvällen, skriver Hallands Nyheter. Anledningen ska vara...
Sedan 14-tiden i går har tågtrafiken över Öresundsbron varit helt inställd. Trafiken skulle ha kommit igång...
Värmeböljan ställer till det för tåg- och vägtrafiken. Risken för bland annat solkurvor gör att...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy