söndag 29 jun, 2025

Dramatik efter tryckfall i SAS-plan över Tröndelag

Dela

Ett norskt inrikesflygplan med 115 passagerare, på väg från Oslo till Bodö i Nordnorge drabbades på onsdagseftermiddagen av tryckfall i kabinen och tvingades vända och i stället landa på Trondheims flygplats Vaernes.

Ingen kom till skada och det är okänt vad som var orsak till tryckfallet som gjorde att syrgasmaskerna ovanför sätena fälldes ner och flygplanet gjorde en snabb nedstigning och landning, rapporterar NRK

”En ovanlig händelse på ett passagerarflyg, som kan upplevas dramatisk och obehaglig, men alla ska ha fått grundlig information om händelsen efteråt”, säger flygbolaget SAS presschef i Norge, John Eckhoff till NRK.

Många norska inrikesplan till och från Nordnorge passerar över Jämtlands län, vilket blir kortaste vägen. Just det här planet befann sig strax väster om riksgränsen, i höjd med Levanger, när det vände om till Vaernes. SAS påpekar att det inte rör sig om någon nöd-landning.

Källa:sverigeradio.se

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy