Wednesday 24 Jun, 2026

Airbus och Easyjet i vätgasallians – kräver mer statliga pengar

Foto:Airbus

Remove

En allians bestående av bland annat Easyjet, Airbus och Rolls-Royce kräver mer finansiering från Storbritannien för att flygindustrin ska kunna ställa om till och vara redo för vätgasdrift till 2050. Det skriver Bloomberg News.

Alliansen kallar sig Hydrogen in Aviation, och söker mer medel för att kunna skala upp tekniken och bygga nödvändig infrastruktur för vätgasplan. Alliansen vill också att flygplatser ska börja ta fram planer för vätgas. 

Vätgas ses som ett alternativ för flygbranschen för att kunna dra ner på utsläppen och användningen av fossila bränslen. Tekniken uppges fortfarande vara flera år bort från att kunna implementeras på flygplatser. 

Source: FinWire

Remove

Related posts

One of China's largest airlines, China Eastern, has returned to Stockholm Arlanda Airport. On the 22nd...
Easyjet shares rise 3.9 percent in early London trading after US investment firm Castlelake...
All air traffic to and from Eindhoven Airport in the Netherlands has been stopped following a technical...
Ryanair Holdings has agreed a new contract with Michael O’Leary which will see...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy