Wednesday 24 Jun, 2026

Flygbolag köps upp – ska skapa turistboom

Foto: Saudia Airline

Remove

Den saudiarabiska investeringsfonden Pif fortsätter att göra jätteinvesteringar. Härnäst väntar ett uppköp av det statliga flygbolaget Saudia, enligt uppgifter till nyhetsbyrån Bloomberg.

Den saudiarabiska investeringsfonden Pif fortsätter att göra jätteinvesteringar. Härnäst väntar ett uppköp av det statliga flygbolaget Saudia, enligt uppgifter till nyhetsbyrån Bloomberg.

Saudiarabien vill från 2030 locka över 150 miljoner turister årligen till landet och en kraftig expansion för flygindustrin är en del i planen, liksom att konkurrera med andra flygbolag i Mellanöstern som Emirates och Qatar Airways.

Just investeringsfonden Pif har under senare år stått för flera beryktade investeringar, främst inom sportvärlden där bland annat en konkurrerande golftour till USA:s PGA-touren skapats.

Source: TT

Remove

Related posts

One of China's largest airlines, China Eastern, has returned to Stockholm Arlanda Airport. On the 22nd...
Easyjet shares rise 3.9 percent in early London trading after US investment firm Castlelake...
All air traffic to and from Eindhoven Airport in the Netherlands has been stopped following a technical...
Ryanair Holdings has agreed a new contract with Michael O’Leary which will see...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy