Friday 7 Aug, 2026

No solution in sight – air strike looks set to break out

Remove


Flygstrejken bland svenska Ryanairpiloter ser ut att bryta ut som planerat.

Parterna har inte träffats för några ytterligare förhandlingar på torsdagseftermiddagen.

”Så är det, vi har inte någon dialog med Ryanair just nu. Det senaste från dem är att de vägrar träffa våra företrädare”, säger Martin Lindgren, ordförande för fackförbundet Svensk Pilotförening, till TT.

Strejken börjar natten mellan torsdag och fredag med start klockan 24 och håller på under ett dygn. De svenska piloternas strejk blir företagets femte endagsstrejk i Europa på kort tid.

Bakgrunden till konflikten handlar om att pilotfacket vill teckna kollektivavtal med det irländska lågprisbolaget, något som Ryanair vägrar.

Source: TT

Remove

Related posts

TAP Air Portugal is expanding its loyalty program TAP Miles&Go through a new partnership with Airbnb. Members...
In July, Norse Atlantic Airways recorded its highest unit revenue to date on its own route network. The revenue...
Finnair had 1.24 million passengers in July 2026, an increase of 9.3 percent compared to...
Private equity firm Apollo wins bidding war for British airline Easyjet, after competitor Castlelake announced that...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy