söndag 22 jun, 2025

Finnair gjorde väntad förlust – ökar kapaciteten stegvis

Dela

Finnair.com

Finnair redovisar intäkter för det andra kvartalet på 68,6 miljoner euro (789).

Infronts analytikersammanställning inför rapporten indikerade intäkter på 48,7 miljoner euro.

Det jämförbara rörelseresultatet var -174 miljoner euro (47,2), medan snittestimatet indikerade -179 miljoner euro.

Finnair lämnar samtidigt vissa prognoser för det tredje kvartalet och kommer stegvis öka kapaciteten. I juli kommer antalet flygningar vara cirka 25 procent i jämförelse med samma period föregående år. I september väntas denna siffra ligga på cirka 50 procent. Någon intäktsprognos för det tredje kvartalet ges däremot inte men Finnair upprepar att intäkterna kommer minska väsentligt under 2020 i jämförelse med 2019.

Angående det andra kvartalet konstaterar vd Topi Manner att det karaktäriserades av en enda faktor, nämligen covid-19. Finnair gjorde en jämförbar rörelseförlust på cirka 2 miljoner euro per dag, vilket var i linje med den guidning som gavs i samband med rapporten för det första kvartalet.

Enligt Topi Manner innehöll perioden emellertid visst hopp och pekar på att efterfrågan på fraktflygningar hölls på en hög nivå. Frakt utgjorde 70 procent av intäkterna under kvartalet. 

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy