lördag 7 feb, 2026

Fler flygbolag kommer vinstvarna

Dela

Fler flygbolag kommer följa tyska Lufthansas spår och vinstvarna. Det skriver HSBC i en analys, rapporterar Financial Times. 

Enligt analysen är det en dämpad efterfråga, i spåren av en ökad miljömedvetenhet hos konsumenter och en förväntan på varmt väder, som ligger bakom det låga antalet flygresenärer, skriver tidningen.

Flygbolagen lyckas fylla sina plan, men endast efter prissänkningar vilket drabbar intäkterna, framkommer vidare. 

Lufthansa vinstvarnade i måndags och tappade drygt 12 procent på börsen, något som också drog med sig den europeiska flygbranschen. Efter vinstvarningen sänkte flera analytiker sina rekommendationer för Lufthansa, men även för andra europeiska flygbolag såsom Air France och Easyjet. 

SAS föll tillbaka 3,3 procent under onsdagen och har totalt tappat drygt 6 procent sedan den tyska konkurrenten vinstvarnade.

Air France backade drygt 3 procent medan Easyjet sjönk 1,6 procent på onsdagen. 

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...
Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...
För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy