fredag 12 jun, 2026

Fler reser med Norwegian

Dela

Foto:norwegian

Över 930 000 passagerare flög med Norwegian i december i fjol, meddelar flygbolaget.

Det kan jämföras med december 2020, då antalet var knappt 130 000.

Kabinfaktorn, ett mått på hur välfyllda planen är, uppgick till 71,3 procent i december 2021 mot 52,3 procent ett år tidigare.

Under den gångna månaden hade Norwegian i snitt 48 flygplan i drift och 99,6 procent av planerade flygningar genomfördes.

”Trots att vi har ett krävande år bakom oss så är jag stolt över att vi har klarat av att leverera tjänster av god kvalitet”, säger Norwegians koncernchef Geir Karlsen i ett pressmeddelande.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Flygplanet tvingades landa i förtid. Orsaken var att passageraren Cody James Maluck, 32, hade begått...
SAS
På onsdagen ställdes en SAS-flygning mellan Nice och Stockholm in. En besättningsmedlem var inte i...
Brommaflyg tvingas annullera runt 700 bokningar som gjorts via externa tjänster, sedan bolaget inte fått...
Han genomförde 900 flygningar som kapten – utan giltig licens. Nu åtalas den 59-årige piloten...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy