torsdag 16 apr, 2026

Flyg tillåts igen till irakiska Kurdistan

Dela

Irak tar bort förbudet för internationell flygtrafik till den kurdiska regionen i landet och flygen kan återupptas inom en vecka, meddelar landets premiärminister Haider al-Abadi.

Internationella flyg till den semiautonoma regionens två viktigaste flygplatser, i Arbil och Sulaimaniyya, stoppades den 29 september i fjol som en del av sanktionerna sedan kurderna trotsat Bagdad och deklarerat självständighet.

Kurdiska myndigheter har gått med på att flygplatserna står under federal kontroll, och en ny myndighet skapas för ändamålet. Det är än så länge oklart om regionen kommer att få behålla sitt eget visum-system.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Efter tre månaders förlängning har flygbolaget BRA:s rekonstruktion nu godkänts av en domstol, bland annat...
Den tyska flygjätten Lufthansa har tvingats ställa in hundratals flygningar på måndagen och tisdagen eftersom...
De europeiska flygbolagen pressar EU för att få stöd under Irankrisen. Bolagen vill bland annat se...
Icelandair - Really bad photographer wanted
För den som tar riktigt dåliga semesterbilder kommer nu en annorlunda chans att tjäna pengar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy