måndag 24 aug, 2026

Flyg tillåts igen till irakiska Kurdistan

Dela

Irak tar bort förbudet för internationell flygtrafik till den kurdiska regionen i landet och flygen kan återupptas inom en vecka, meddelar landets premiärminister Haider al-Abadi.

Internationella flyg till den semiautonoma regionens två viktigaste flygplatser, i Arbil och Sulaimaniyya, stoppades den 29 september i fjol som en del av sanktionerna sedan kurderna trotsat Bagdad och deklarerat självständighet.

Kurdiska myndigheter har gått med på att flygplatserna står under federal kontroll, och en ny myndighet skapas för ändamålet. Det är än så länge oklart om regionen kommer att få behålla sitt eget visum-system.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Att regelbundet flyga ovan molnen kan innebära en dold hälsofara. Flygvärdinnor och piloter löper nämligen...
Norska flygledare går ut i strejk under fredagen. Effekterna kommer att bli stora på den...
Norse Atlantic redovisar intäkter på 132 miljoner dollar för andra kvartalet 2026. Flygbolaget nådde samtidigt...
SAS utökar trafiken till och från Skellefteå Airport med fler flygstolar och större flygplan. Satsningen...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy